Baba mesleği olan aşçılığa 1991 yılında başladı, mesleğinde kısa zamanda çok yol kat ederek Türk mutfağına farklı bir bakış açısı ve birçok ilki kazandırdı.

1995 yılında ilk defa düzenlenen ulusal aşçılık yarışmasında Türkiye birincisi seçilerek bir ilki gerçekleştirdi.1996 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Dünya aşçılar yarışmasında hamur işi dalında Altın madalya kazanarak yine bir ilki gerçekleştirip uluslararası yemek yarışmalarında Türkiye’ye ilk altın madalyayı kazandıran isim oldu. Aynı yarışmada yılın en iyi genç aşçısı seçilerek, Türkiye’ye bir kupa kazandırıp yine bir ilki gerçekleştirdi.

1996 yılında kurulan Türkiye Aşçılar Milli takımının ilk üyesidir, 2000 yılından 2005 yılına kadar takım kaptanlığını tek başına üstlenmiş ve takım bu yıllar içerisinde büyük başarılar elde ederek adını tüm dünyada duyurmuştur.2007 yılına kadar da Türkiye Aşçılar Milli takım başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Katılmış olduğu yerli ve yabancı yemek yarışmalarında 100 den fazla madalya, kupa ve ödül kazanmıştır. Ayrıca 2001 yılından beri uluslararası profesyonel yemek yarışmalarında ve Türkiye’de düzenlenen yöresel yemek yarışmalarında uzman jüri olarak görev almaktadır.

Eyüp Kemal Sevinç aynı zamanda Dünyanın çeşitli ülkelerinde (Singapur, Endonezya, İngiltere, Almanya, Avusturya, İtalya, İspanya, Fransa, Mısır, Malta, Romanya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, A.B.D ve Rusya) Türk Mutfağı tanıtımlarında da bulunarak Türkiye Turizmine katkılar sağlamıştır. Bu sebeple çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından 2004 yılında yılın en başarılı genç girişimcisi seçilmiştir. 2006 Şubat ayında yayınlanan ilk yemek kitabı “Sonsuz Mönü”, Gülor Şarapları için hazırladığı “Benzersiz Lezzetler” adlı kitabı ve 2009 yılında yayınlanan “Sonsuz Türk Mutfağı” kitapları bulunmaktadır.

Eyüp Kemal Sevinç 2001 yılından beri çeşitli Ulusal TV kanallarda yemek programları yapmaktadır. 2009 yılında Kalamış'ta Hobimle Mutluyum Lezzet Okulunu, 2011 yılı Haziran ayında ise Koşuyolu'nda Anadolu yakasının diplomalı eğitim veren ilk aşçılık okulu olan EKS Mutfak Akademisini kuran Eyüp Kemal Sevinç, evli ve iki çocuk babasıdır.